Kwiecień 16, 2024, 22:51:49 pm

Autor Wątek: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!  (Przeczytany 15574 razy)

Offline KSD

  • BMW F850GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 15859
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« dnia: Maj 29, 2020, 22:28:12 pm »
Ostatnio rozgorzała na forum dyskusja dotycząca tego czym myć motocykl. Temat z jednej strony wydaje się prosty, a z drugiej skomplikowany. Osobiście używałem przez wiele lat płynu do mycia naczyń i byłem z efektów zadowolony. Czasami płyny te zawierają jednak domieszkę octu, która może mieć negatywny wpływ na elementy motocykla. Teoretycznie rozwiązaniem jest dowolny szampon samochodowy, jednak pojawiają się głosy, że niestety też niekoniecznie. Rozwiązaniem idealnym wydaje się więc szampon przeznaczony stricte do mycia motocykli.

Na rynku jest kilka różnych szamponów do mycia motocykla, a dziś dzięki uprzejmości BMW Dynamic Motors Bydgoszcz, udało mi się otrzymać i przetestować jeden z takich produktów, a dokładniej NOVA BIKE Wash & Cleaner!

NOVA BIKE Wash & Cleaner - co pisze producent:
Przeznaczenie: szampon w postaci koncentratu do myjek wysokociśnieniowych do mycia motocykli. Skutecznie usuwa zabrudzenia drogowe, codzienne zabrudzenia z elementów plastikowych oraz metalowych motocykli szosowych oraz off-roadowych. Po rozcieńczeniu ma postać gęstej, aktywnej piany która nie spływa z powierzchni motocykla. Nie pozostawia smug i zacieków. Wysoka wydajność oraz skuteczność, potwierdzona przez profesjonalistów.



Od razu na starcie pojawia się pewne zakłopotanie, gdyż... nie posiadam myjki wysokociśnieniowej. Przez wszystkie lata motocykl myłem tak, iż spłukiwałem go ręczną myjką niskociśnieniową (taką ręczną) z zabrudzeń, a następnie myłem go gąbką, korzystając z wiaderka z wodą z rozpuszczonym płynem, po czym znowu spłukiwałem. Nie wiem ilu motocyklistów ma w garażu ciśnieniowe myjki ale mam wrażenie, że jednak niewielu. Teoretycznie więc test powinien się zakończyć, gdyż nie spełniam wymagań stawianych przez producenta płynu. Pomimo wszystko rozpuściłem jednak płyn w wiaderku z wodą, zgonie z zalecaną na opakowaniu proporcją i spróbowałem szczęścia ...



Płyn rozpuszcza się natychmiast, dając delikatną piankę na powierzchni lustra wody. Zapach jest... prawie niewyczuwalny. Z jednej strony nie ma to praktycznie znaczenia, ale jednak trochę brakuje bardziej wyraźnego zapachu (może to głupie co napiszę ale zawsze mam jakieś takie dziwne wrażenie, że jak pachnie to jest czyściej). Po zamieszaniu gąbką w wiadrze, pianka staje się intensywniejsza i ładnie opłukuje motocykl.



Na bardziej zabrudzonych powierzchniach widać od razu, ze płyn działa - ładnie pomaga zebrać nieczystości, nawet w większych zakamarkach. Elegancko schodzą też tłustawe plamy ze szprych czy pokryw silnika. Chciałoby się napisać, że gąbka prowadzi się delikatnie i lekko ale... nie przesadzajmy ;)

Po spłukaniu całości i zebraniu nadmiaru wody miękką szmatką, pojawia się pytanie o efekt końcowy. Czy to działa? TAK! Z całą pewnością działa, elegancko niwelując wszelkie nieczystości i nie pozostawiając przy tym smug czy przebarwień. Naprawdę widać bardzo dobry efekt czy to na lakierze, felgach, czy na bardziej newralgicznych punktach jak klosz reflektora lub lusterko.







No cóż, w tym momencie można by chyba postawić werdykt.
Tak, płyn działa! Ładnie myje motocykl, dobrze się spłukuje, nie pozostawia smug i zacieków. Super! :oki:

Na koniec zaś malutka łyżka dziegciu...
Nie wiem czemu ale firma Nova Bike leży i kwiczy jeśli chodzi o marketing. Mamy fajny i skuteczny produkt (a nawet fajne, bo jestem również fanem np. pianki do mycia kasku), polską markę którą warto wspierać i dobre pomysły. Tymczasem już tylko wchodząc na stronę internetową, człowiek ma wrażenie, że ma do czynienia z amatorką. Witryna wygląda jak praca zaliczeniowa z informatyki, stworzona przez przeciętnego studenta. Kiepsko wykonane zdjęcia w niskiej rozdzielczości, słabe opisy, teksty częściowo nieczytelne, bez marginesów z pomieszaną polszczyzną i angielszczyzną... :shock:  Do tego niestety również sam produkt nie wygląda najlepiej. Niezbyt czytelna i odklejająca się etykieta daje bardzo słabe wrażenie. Przeciętnemu "Kowalskiemu" trudno jest ocenić skład chemiczny wnętrza ale zewnętrzna jakość rzuca się w oczy natychmiastowo. W dzisiejszych czasach całość ta jest niestety nieakceptowalna.




REASUMUJĄC:

Dobry i skuteczny w swoim działaniu szampon motocyklowy! :oki:
Całkowicie położony marketing. Bardzo kiepski wizerunek zarówno producenta jak i produktu :N
Jakby nie było, trzymam kciuki za rozwój firmy Nova Bike, a wszystkim pozostałym polecam umyć sprzęt szamponem Wash & Cleaner!
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2020, 00:58:32 am wysłana przez KSD »
Czysty motocykl jeździ szybciej!

Offline KUBA

  • 180 km/h
  • ****
  • Wiadomości: 683
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2020, 22:48:29 pm »
Płyn do naczyń =wyblakły lakier...
Więcej jeździj mniej pucuj 😉👊

Offline KSD

  • BMW F850GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 15859
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2020, 23:10:21 pm »
Płyn do naczyń =wyblakły lakier...

Kuba, nie doczytałeś :P Napisałem, że dotychczas używałem płynu do mycia naczyń i byłem zadowolony. Przez pięć lat myłem regularnie motocykl w ten sposób i nie było absolutnie mowy o wyblakłym lakierze. Uważam jednak, że w związku z tym, iż różnie można trafić (np na płyn z domieszką octu, o czym też wspomniałem), korzystanie z szamponu motocyklowego wydaje się być teoretycznie lepszym rozwiązaniem :)

Więcej jeździj mniej pucuj 😉👊

IMHO jedno i drugie nie koliduje ze sobą. Nie uważam abym przesadnie mało jeździł. Po pięciu latach użytkowania motocykla, sprzedałem go z przebiegiem 82.000 km. W tym czasie sprzęt ten praktycznie zawsze był czysty (bo lubię). Tak wiec uważam, że da się oba te elementy ze sobą pogodzić :)
 
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2020, 00:44:24 am wysłana przez KSD »
Czysty motocykl jeździ szybciej!

Offline cezi

  • Suzuki Bandit 1250
  • 300 km/h
  • ******
  • Wiadomości: 6404
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kiedy czuję pęd powietrza...
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 29, 2020, 23:20:55 pm »
Kuba, czysty motocykl jeździ szybciej  :moto:  :witch:

Offline KSD

  • BMW F850GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 15859
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2020, 23:21:57 pm »
Dokładnie tak :thumbup:
Czysty motocykl jeździ szybciej!

Offline KUBA

  • 180 km/h
  • ****
  • Wiadomości: 683
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 30, 2020, 08:53:04 am »
Myłem swojego fiacika 126p przez pięć lat Ludwikiem...i powiem lakier zmatowiał ...a było to 20 lat temu 😁

Offline Derkoś

  • Honda VFR800X Crossrunner
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 8094
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń Podgórz
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 30, 2020, 09:04:10 am »
No , ale nie porównuj  lakieru fiata do nowej maszyny  :pacpac: troszeczkę technologie się zmieniły

Offline KSD

  • BMW F850GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 15859
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2020, 09:07:35 am »
I dodatkowo nie porównuj Ludwika do PUR'a  :P ;)
Czysty motocykl jeździ szybciej!

Offline Rotmistrz

  • BMW F750GS Tabun
  • 220 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 1742
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 30, 2020, 09:35:40 am »
No , ale nie porównuj  lakieru fiata do nowej maszyny  :pacpac: troszeczkę technologie się zmieniły
Lakiery na nowych maszynach nie umywają się do tych na fiacikach.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka


Offline KoZi

  • 300 km/h
  • ******
  • Wiadomości: 2923
  • Płeć: Mężczyzna
  • Classic Power !
  • Skąd: Łysomice/Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 30, 2020, 14:53:00 pm »
Dobra robota  :Y

*KSD pamiętaj zasada dwóch wiader minimum a będzie jeszcze lepiej gdy motocykl będzie bardziej brudny  ;)

Tak się technologia zmieniła, że obecne lakiery "wodorozcieńczalne" są z dupy łapią rysy 3 razy szybciej są mniej trwałe a i producenci kładą je warstwami ledwo ledwo... Ekologia welcome.
Stary lakier (nie mówię tu o Maluchu bo ten pojazd akurat lakierniczo był malowany... mocno losowo) np z jakiegoś Mercedesa czy Audi - oryginalny po 30 latach jak wypolerujesz to jest lustro - można się w nim przeglądać. A jak widzę obecne nowe sprzęty, które z salonu wyjeżdżają z taka skórką pomarańczy że szkoda gadać... No ale takie mamy czasy  :)
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2020, 14:57:21 pm wysłana przez KoZi »
(>’o’)>  classic, vintage, custom, oldschool, youngtimer

Offline Kriss752

  • BMW F800GS, HUSQVARNA TE449
  • 300 km/h
  • ******
  • Wiadomości: 2062
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: CBY Przyłęki k/Bydgoszczy
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 30, 2020, 15:02:39 pm »
Krzyś ja mam myjkę Karchera, ale u mnie 3 motocykle bagiennobłotne, więc to jest konieczność  :)
Chociaż żeby w pierwszej fazie spłukać błoto :)
WSK 125, ETZ 250 X2, CZ 250CROSS, SUZUKI RM 125, GSX-R 750 K6, GSXR-750 K8, KTM EXC-450 2009, XT600 93, GSR 750 2011, BMW F800GS 2009, SUZUKI DR 650 1995, DRZ 400 2003, HUSQVARNA TE 449 2011

Offline KSD

  • BMW F850GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 15859
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 30, 2020, 19:37:37 pm »
Krzyś ja mam myjkę Karchera, ale u mnie 3 motocykle bagiennobłotne, więc to jest konieczność  :)
Chociaż żeby w pierwszej fazie spłukać błoto :)

Karcher ogólnie super sprawa, wiec "zazdraszczam". Podoba mi się, że można właśnie podpiąć szampon z butelki lub nawet wlać do specjalnego dozownika. Poza tym, do spłukiwania świetna sprawa. Niestety ja nie mam przy garażu możliwości podpięcia się pod wodę, dlatego zostaje mi ręczna myją z niskim ciśnieniem (choć jakoś i tak sobie radzi) oraz wiadro z gąbką.
Czysty motocykl jeździ szybciej!

Offline goden

  • Yamaha Mt 09 Tracer; Triumph Tiger 1200 Gt Pro
  • 220 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 1767
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 31, 2020, 20:57:58 pm »
Karcher super sprawa, pianownica PA też rihj robotę
Motocykl jednak jakoś tak łatwiej umyć ręcznie

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline motovaradero

  • Tenere T7
  • 220 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 1821
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 01, 2020, 05:50:10 am »
Zastanawia mnie jeszcze kwestia, czy mycie środkami chemicznymi na własnym podwórku lub innym nie przystosowanym do mycia miejscu nie grozi mandatem , kiedyś jak nie było myjek kazdy sobie jakoś radził, a dziś w dobie rozmaitych przepisów czy nie jest to zakazane aby myć bez odprowadzenia chemii, olji, paliwa i innych zanieczyszczeń do specjalnych separatorów ? Jest ktoś, kto ma w tym już doświadczenie ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


Offline zibi

  • BMW R NINE T URBAN G/S HONDA NC750XA RH09
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 13027
    • Fundacja na rzecz Wspierania Turystyki Motocyklowej
  • Skąd: Toruń
Odp: Czym myć motocykl - NOVA BIKE Wash & Cleaner - TEST!
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 01, 2020, 07:03:25 am »
Zastanawia mnie jeszcze kwestia, czy mycie środkami chemicznymi na własnym podwórku lub innym nie przystosowanym do mycia miejscu nie grozi mandatem , kiedyś jak nie było myjek kazdy sobie jakoś radził, a dziś w dobie rozmaitych przepisów czy nie jest to zakazane aby myć bez odprowadzenia chemii, olji, paliwa i innych zanieczyszczeń do specjalnych separatorów ? Jest ktoś, kto ma w tym już doświadczenie ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Pisałem o tym w tym wątku