Kwietnia 18, 2024, 13:47:15 pm

Autor Wątek: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja  (Przeczytany 22106 razy)

Offline zibi

  • BMW R NINE T URBAN G/S HONDA NC750XA RH09
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 13027
    • Fundacja na rzecz Wspierania Turystyki Motocyklowej
  • Skąd: Toruń
Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« dnia: Grudnia 05, 2015, 22:44:17 pm »
Od dwóch miesięcy używam do jazdy motocyklem butów Niemieckiej marki Daytona o nazwie Roadstar GTX.










Do zakupu skłonił mnie fakt dobrych opinii o tych butach oraz porażka w deszczu moich poprzednich Falco na wyprawie w Norweskich górach. Podróżując po Norwegii zaobserwowałem kilkakrotnie na nogach innych motocyklistów podróżników właśnie te buty. Tam na przemian pada, jest słońce, jest zimno, jest ciepło więc wymagania do odzieży są dość duże jeżeli nie chcemy się ciągle zatrzymywać i zmieniać poszczególnych jej elementów w tym ochraniaczy na buty.

Na uwagę zasługuje fakt, iż buty robione ręcznie z dużą starannością, wobec czego otrzymujemy produkt naprawdę dopracowany w szczegółach. Muszę stwierdzić, iż na swoje czekałem około miesiąca. Przyczyną takiego stanu rzeczy był fakt, iż buty na półkach w sklepie występowały w pełnej rozmiarówce lecz Daytona w każdym rozmiarze posiada jeszcze trzy rozmiary podbicia, które należy sprecyzować. Te na półkach sklepowych są zazwyczaj standardowe, ja natomiast potrzebowałem tych z wyższym podbiciem. Nie znam producenta obuwia motocyklowego który oferowałby taki wariant. A muszę stwierdzić, że strasznie ułatwia to wkładanie i zdejmowanie dość dopasowanego buta.

Co do samej konstrukcji to na pierwszy rzut oka widać, iż buty są wysokie zapinane na dwa zamki i szczególnie nie wyróżniają się od innych z wyjątkiem....., że same w sobie są brzydkie - biorąc pod uwagę np. takie SIDI.
Jednak ich zaletą nie jest uroda, a potwierdzana przez innych użytkowników wysoka przydatność w podróżach motocyklowych przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

W początkowym użytkowaniu buty były dość niewygodne - takie twarde (wręcz uciskające), ale z czasem dopasowały się, a system rzepów na tylnej części buta pozwolił dopasować buta do łydki.



Wewnątrz bardzo miła i przyjemna tkanina na bazie gore-texu. Wkładając nogę do środka zawsze mam wrażenie, że wkładam nogę do buta z górnej półki.





Wszystko zapinane na zamki po obu stronach, które świetnie pracują, a co do tego miałem duże obawy mając doświadczenie z innych butów. Dwa zamki powodują, iż można naprawdę bardzo komfortowo zakładać i zdejmować te buty.






Użytkując buty na początku były dość niewygodne, gdyż uciskały tu i ówdzie ale po kilku przejażdżkach i spacerach ułożyły się i nie wyobrażam sobie przesiadki na inne. W butach ma się ważnienie, że są dobrze dopasowane i okalają całą stopę z łydką. Ma się wrażanie bezpieczeństwa przy jednocześnie miłym uczuciu od zastosowanej wewnątrz tkaniny. Podczas chodzenia są dość sztywne jednak dają możliwość miękkiej pracy. Dość masywna podeszwa daje poczucie stabilizacji.

Jechałem w nich w deszczu przy temperaturze 7 st. C i stopa była sucha, a w pojedynczej skarpecie nie narzekałem na chłód. Wprawdzie przejechałem w tym deszczu około 35 km lecz nic nie wskazywało aby stan suchości stopy miał się zmienić. Dziś przejechałem w nich jednorazowo bez deszczu około 80 km również przy tej temperaturze i stopa czuła się komfortowo. Mogę ponownie podkreślić przyjemne uczucie od strony tkaniny która miło okala łydkę - daje się to odczuć. Jednak przy niższych temperaturach w dalszej podróży założyłbym już grubsze skarpetki lub drugą ich parę.

W trakcie czytania opinii na temat tych butów przeczytałem opinię z testu, w którym but zamoczony do 3/4 wysokości nie przemókł. Po wykonanych jazdach jestem skłonny dać wiarę temu stwierdzeniu. Ponadto but ma wytrzymywać duże przebiegi, co w moim wykonaniu nie jest trudne, zatem w przyszłym sezonie zobaczymy ile w tym prawdy  >:D
W opiniach przeczytanych na innych serwisach użytkownicy stwierdzają, że są ciężkie, jednak ja nie potwierdzę tej opinii. Wszystko jest adekwatne do solidnej budowy buta.

Niestety nie jeździłem w nich w upałach, a zatem nic na ten temat nie napiszę. Jednak stan ten potrwa wyłącznie do pierwszych wakacji :)

Końcowo muszę wskazać, że buty kosztowały 1250 PLN, zatem ich górnopółkowość została potwierdzona również ceną. Jednak po przemarznięciu w deszczu podczas wyprawy w Norwegii bez wahania zakupiłem je. Daleko od domu w trudnych warunkach suche i ciepłe stopy są wiele warte, o czym producent tych butów zapewne doskonale wie :)


Podsumowując:
zalety:
1. solidność budowy,
2. sztywność przy zachowaniu miękkich ruchów po ułożeniu butów,
3. wodoszczelność,
4. możliwość regulacji rzepami,
5. możliwość zamówienia butów z różnym podbiciem,
6. zastosowanie dobrych gatunkowo materiałów,
7. wytrzymałość eksploatacyjna wskazywana w sieci przez innych użytkowników,

wady:
1. buty są drogie lub jak kto woli trzeba dać za nie dużo pieniędzy (myślę, że warto),
2. w pierwszej fazie użytkowania (około tygodnia) buty potrafią uciskać, co mija po dopasowaniu się,


Jak coś mi się przypomni to dopiszę, proszę o pytania to odpowiem. Natomiast test ciągle trwa i w miarę czasu będę dopisywał więcej.

Online Derkoś

  • Honda VFR800X Crossrunner
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 8094
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń Podgórz
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 05, 2015, 23:07:33 pm »
gdzieś ta firma mi się już przewinęła, trochę drogie buty w tej cenie to można szukać już czegoś z goretexem, no ale najważniejsze żeby spełniały swoją funkcje i żeby właściciel był zadowolony :)

Offline KSD

  • BMW F850GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 15860
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 05, 2015, 23:35:02 pm »
Ładnie opisane  :oki:
Wygląda to interesująco, jestem ciekaw jak sprawią się na długich dystansach. Koniecznie dopisz spostrzeżenia po 10, 20, 30 ... tysiącach, które z pewnością w nich zrobisz :)

w tej cenie to można szukać już czegoś z goretexem

Z tego co widzę, to ten model też ma membranę GoreTex
Czysty motocykl jeździ szybciej!

Online Derkoś

  • Honda VFR800X Crossrunner
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 8094
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń Podgórz
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 06, 2015, 16:41:40 pm »
hmm zrozumiałem, że nie mają  :bag: :bag:

Offline zibi

  • BMW R NINE T URBAN G/S HONDA NC750XA RH09
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 13027
    • Fundacja na rzecz Wspierania Turystyki Motocyklowej
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 06, 2015, 16:58:50 pm »
hmm zrozumiałem, że nie mają  :bag: :bag:


Cytuj
Wewnątrz bardzo miła i przyjemna tkanina na bazie gore-texu. Wkładając nogę do środka zawsze mam wrażenie, że wkładam nogę do buta z górnej półki.

:bash:   



 ;;)

Offline KSD

  • BMW F850GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 15860
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 06, 2015, 17:26:42 pm »

Na zdjęciach jest wielki napis GORE-TEX w okolicy pięty :)
Czysty motocykl jeździ szybciej!

Online Derkoś

  • Honda VFR800X Crossrunner
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 8094
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń Podgórz
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 06, 2015, 20:25:12 pm »
a yo faktycznie hahahah ale wstyddddd :bag: :bag: :bag: :bag:

Offline Viniu

  • BMW R1100 GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 5032
  • Płeć: Mężczyzna
    • YT - Channel
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 07, 2015, 20:50:21 pm »
hmm zrozumiałem, że nie mają  :bag: :bag:


Cytuj
Wewnątrz bardzo miła i przyjemna tkanina na bazie gore-texu. Wkładając nogę do środka zawsze mam wrażenie, że wkładam nogę do buta z górnej półki.

:bash:   



 ;;)

"... na bazie gore-texu..."  :hmm: można to zrozumieć też tak: Skoda też jest na bazie VW -  :laie:
Problemem nie jest problem.
Problemem jest twoje podejście do problemu.

https://www.youtube.com/user/TheVineks

Offline Hondzia

  • 220 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 1557
  • Płeć: Kobieta
  • Każdy ma jakiegoś bzika ;-)))
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 07, 2015, 21:04:58 pm »
Ja moje Daytonki też chwalę. Moje to Gore-Tex Spirit XCR. Od 7 lat je użytkuję i dalej są jak nowe :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2015, 21:21:14 pm wysłana przez Hondzia »

Offline zibi

  • BMW R NINE T URBAN G/S HONDA NC750XA RH09
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 13027
    • Fundacja na rzecz Wspierania Turystyki Motocyklowej
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 22, 2016, 21:09:42 pm »
Dziś przeleciałem w deszczu i gradzie przy 5 st. C około 40 km, woda zarówno padająca z góry jak i pryskająca spod kół nie zrobiła na nich żadnego wrażenia  :smoke:

Offline zibi

  • BMW R NINE T URBAN G/S HONDA NC750XA RH09
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 13027
    • Fundacja na rzecz Wspierania Turystyki Motocyklowej
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 16, 2016, 14:54:52 pm »
W trakcie użytkowania przejechałem w tych butach już dwie duże wyprawy. O ile wilgoć na dystansie do godziny jazdy nie robi na butach większego wrażenia to po sześciu godzinach jazdy w intensywnym deszczu puściły wilgoć na piętach. Jednak nie było to chlupanie wody w bucie a jedynie zawilgocone skarpetki.

Offline JarekAT

  • XRV750 LC4 XRV750 LC8 XRV750 K100 XL600LM
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 3242
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: CB
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 17, 2016, 10:10:00 am »
Ze strony produktu GORE-TEX®

"Masz wrażenie, że ubranie przecieka.

Jeśli czujesz wilgoć wewnątrz odzieży GORE-TEX®, być może ubranie "nawilgło". Dzieje się tak, kiedy zewnętrzna warstwa tkaniny, powyżej membrany GORE-TEX® nasyci się wodą. Choć wewnętrzna membrana GORE-TEX® nie przecieka, tkanina zewnętrzna może stać się ciężka, pozostawiając uczucie wilgoci i zimna.

Może się tak zdarzyć, kiedy zewnętrzna warstwa tkaniny straciła właściwości hydrofobowe i trzeba je przywrócić. To normalny przypadek w sytuacji kiedy odzież jest już długo używana i preparat DWR na zewnętrznej warstwie tkaniny po prostu się zużył, czuć to zwłaszcza na ramionach i górnej części pleców.

Przeczytaj instrukcje dotyczące Przywracania Właściwości Hydrofobowych preparatem DWR."

A jeśli jesteś pewien, że Gore-tex puszcza, to śmiało reklamuj. Ma on gwarancję nieprzemakalności.


http://www.gore-tex.pl/pl-pl/home

Online Derkoś

  • Honda VFR800X Crossrunner
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 8094
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń Podgórz
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 17, 2016, 10:22:15 am »
Dobrze wiedzieć Jarek o takiej opcji, mimo że nie mam ciuchów z goretexem, ale chce na nie przejść małymi kroczkami  :notworthy:

Offline zibi

  • BMW R NINE T URBAN G/S HONDA NC750XA RH09
  • Moderator Globalny
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 13027
    • Fundacja na rzecz Wspierania Turystyki Motocyklowej
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 05, 2022, 15:49:04 pm »
Ładnie opisane  :oki:
Wygląda to interesująco, jestem ciekaw jak sprawią się na długich dystansach. Koniecznie dopisz spostrzeżenia po 10, 20, 30 ... tysiącach, które z pewnością w nich zrobisz :)

KSD, już spieszę się Ci odpowiedzieć

W butach od 2015 roku przejechałem 100 tyś km, i ...... nadal są funkcjonalne, wymagają tylko odświeżenia. Jak ktoś nie wierzy, to niech sprawdzi moje statystyki przebiegów 2016-2021 na encekach. Na tym motocyklu to moje podstawowe obuwie.

Obecnie buty wyglądaj tak:


















Co do stanu:
- nic się nie przetarło,
- nitki nadal bez przerwania,
- trzymają sucho w środku,
- zamki chodzą jak w dniu zakupu,
- lekko zużyła mi się gumka od zmiany biegów ale to wina czarnego enceka, po ślizgu na Słowacji prze długi czas jeździłem z zadziorem na dźwigni zmiany biegów,

Efekt po 6 latach i 100 000 km - buty nadal zdolne do jazdy, wymagają tylko odświeżenia  :oki:

Obecnie buty te kosztują 1500 zł i są warte tej ceny.

« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2022, 15:51:34 pm wysłana przez zibi »

Offline KSD

  • BMW F850GS
  • Administrator
  • 300 km/h
  • *****
  • Wiadomości: 15860
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Toruń
Odp: Buty Daytona Roadstar GTX - opinia, recenzja
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 05, 2022, 16:43:40 pm »
Trzeba przyznać, że dały radę  :thumbup:
Czysty motocykl jeździ szybciej!